Mansfield Park

     İşte sıcağı sıcağına bitirdiğim roman. Jane Austen’ın Mansfield Park’ı. Aslında benim elimdeki çeviride adı Umut Parkı olarak çevrilmiş ki bence orjinal isme sadık kalınsaymış daha yerinde bir karar olurmuş.

     Jane Austen benim en sevdiğim yazarlardan. Emma’yı daha önce okumuştum. Aşk ve Gurur kitabı elimde olsa da okumamama rağmen konuyu ezbere biliyorum zaten filmini defalarca seyrettiğim için. Gerçi kitabı da okunacaklar arasında benim için.  Umut parkı ile İkna son aldığım kitaplar oldu ayrıca.  Jane Austen’ın dili, karakter tanımlamaları, yarattığı karakterler hepsi birbirinden güzel bana göre. Yaşadığı dönemi, o dönemdeki kadın-erkek ilişkilerini, toplum kurallarını harika yansıtıyor. Öyle ki sanki hikayenin içine dalıyorsunuz, kafanızda her ayrıntı kolaylıkla canlanıyor.

      Kitaba gelecek olursak Jane Austen’ın her kitabında olduğu gibi yine 19. yy başları İngiltere’sinde geçen bir hikaye.  Fakir bir ailenin bir çok çocuğundan biri olan Fanny Price evlatlık olarak teyzesinin yanına, Mansfield Park’a gönderilir. İçe kapanık, duyarlı, akıllı bir kız olan Fanny aile içinde çoğunluk tarafından önemsenmeyip, küçümsenir. Konakta  otoriter ve koruyucu ama sevecen enişte Sir Bentram, ilgisiz ve uyuşuk Leydi Bentram, işgüzar ve cimri teyze Mrs. Norris, sosyetik ve şımarık kuzenler Maria ve Julia, zevk düşkünü, havai Tom ve duyarlı, iyi kalpli Edmund ile beraber yaşamaya başlar. Aile içinde ona en yakın kişi teyzesinin oğlu Edmund Bertram’dır. Fanny’nin ve tüm konak ahalisinin yaşamı Mary ve Henry Crawford’un aile ile dostluğu ile tamamen değişecektir.

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under 2009 kitapları

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s