Yahudi Efendi

         Kitap okumayı özledim. Doya doya saatlerce kitap okumayı özledim. Şu aralar başım kalabalıklaştı ve eskisi kadar okuyamıyorum. Gerçi hergün mutlaka az da olsa okuyorum ama o bana yetmiyor tabii. Bu arada kitaplığa yeni kitaplar eklenmeye devam ediyor ve okunacaklar biriktikçe birikiyor 🙂

         Toksöz Karasu’dan Yahudi Efendi son okuduğum kitaplardan biri. Osmanlı İmparatorluğunun son günlerinde başlayan bir hikaye. Vahdettin’in gayri meşru oğlu Adam’ın kimlik bunalımlarını ve kendini arayışını anlatıyor. Adam iç huzurunu sırasıyla üç semavi dinde arıyor ve kendini bulmaya çalışıyor. Oldukça güzel ve değişik anlatımı olan bir roman. Okumanızı tavsiye ederim.  

          Bu verdiğim uzun arada okuduğum bir başka kitap da Marian Keyes’den Amma Hoş Adam idi. Bu kitabı daha önce bahsettiğim kitaplarının tarzından biraz farklıydı. Anlatım sırayla farklı karakterlerin ağzından yapılıyor. Şu anda okuduğum da yine bir Marian Keyes kitabı ki bu elimde olan son kitabı şimdilik, Hikayenin Diğer Yüzü. Bu kitapta da Amma Hoş Adam’da olduğu gibi hikaye 3 kişi tarafından sırayla anlatılıyor, konular ve bu kişiler birbiriyle bağlantılı. Henüz bitirmediğim için çok yorum yapmak istemiyorum ama bu da bir çırpıda bitirdiğim kitaplardan olmadı. Yine de yazarı seviyorsanız okunabilir.

         Ben eğer bir yazarın ilk okuduğum kitabını beğendiysem, geri kalanları da okumam gerekliymiş gibi hissediyorum. Zaten yazdıklarımdan da anlaşılabileceği gibi takip ettiğim belli yazarlar var şimdilik. Bu yazarların kitapları çıkar çıkmaz hemen gidip alıyorum ama mesela Maeve Binchy’de olduğu gibi daha sonra hayalkırıklığına uğrayabiliyorum. ( Ki kendisinin 1 kitabı dışında tüm kitaplarını belki  eski kitapları gibidir umuduyla aldım.)Marian keyes’in de çoğu kitabını okumuş biri olarak aslında tarzını sevdiğim bir yazar. Sade, anlaşılır, sizi yormadan okunabilecek kitaplardan ama sürükleyiclik konusunda biraz eksik.

          Hikayenin diğer Yüzü de bittikten sonra ne okuyacağıma karar vermekte sıra. Sanırım furyaya ayak uydurup Dan Brown’ı seçeceğim.

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under 2009 kitapları

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s